Хто сказав, що за величними палацами треба їхати до Франції чи Австрії? Київщина також має чим здивувати: у тихих селах і містечках приховані справжні перлини архітектури – колишні дворянські садиби, зведені кілька століть тому.
Багато з них пережили війни та революції, а нині стоять у затінку старих парків, зберігаючи дух епохи. Вирушаючи на вихідні в пошуках шляхетної спадщини, ви відкриєте для себе нову грань рідного краю. Це не лише прогулянка красивими місцями, а й знайомство з історіями родин, що колись володіли цими маєтками. Уявіть собі бали під звуки старовинного роялю, панянок у кринолінах на терасах – і все це відбувалося тут, на землі Київщини.
Три маєтки, які варто побачити
Почати варто з селища Немішаєве, де знаходяться залишки палацу Остен-Сакенів. Колись розкішна садиба нині частково зруйнована, але навіть те, що лишилося – фасадна стіна та вежа – вражає масштабом. Далі прямуємо до Бучі: маєток Штамма, збудований на початку ХХ ст., нагадує маленький замок. Його цегляні стіни бачили і панські прийоми, і дитячий санаторій, і поступове забуття… Сьогодні будівля закинута, але відносно добре збереглася зовні. Третя локація – Уваровський дім у Ворзелі. Ця вілла початку ХХ ст. була однією з перших дач заможних киян у курортному Ворзелі. Гарні пропорції будівлі й дерев’яні різьблені деталі роблять її надзвичайно фотогенічною. До того ж, зараз усередині діє краєзнавчий музей, тож можна не лише помилуватися архітектурою, а й дізнатися більше про історію місцевості.
Поради мандрівникам
- Маршрут шляхетними садибами варто планувати заздалегідь.
- Деякі об’єкти (як-от руїни в Рудому Селі) розташовані на околицях сіл і можуть бути не позначені покажчиками – стане в пригоді детальна мапа з порталу Мандруй Київщиною.
- Візьміть зручне взуття, адже іноді доведеться пройтися пішки через парк чи лісосмугу, щоб дістатися до старовинної споруди.
- Не зайвим буде й ліхтарик – в похмурих кімнатах без даху досить темно навіть удень.
- Поважайте об’єкти: не варто вилізати на стіни чи брати “сувеніри” на згадку. Краще зробіть світлину – так і пам’ять залишиться, і пам’ятка не постраждає.
- Пам’ятайте, що панські маєтки – крихке надбання, яке легко втратити, якщо не берегти.
Дізнайтеся більше на туристичному порталі
Щоб ваша мандрівка була інформативнішою, перед поїздкою почитайте про кожну локацію на туристичному порталі Київщини. У блозі є чудова добірка з 7 палаців та маєтків, які варто побачити кожному любителю історії та архітектури. В ній зібрано короткі описи і легенди про найцікавіші садиби області. Так ви їхатимете не наосліп, а вже знаючи передісторію. Kyivregiontours.gov.ua стане вашим надійним гідом у світі забутої розкоші та елегантності. Вперед, назустріч шляхетній спадщині Київщини – відкрийте для себе її таємниці і красу!