Часто необхідно стежити за споживанням електрики з метою економіки чи підтримки працездатності системи. Для цього є нескладний пристрій — трансформатор струму.
Апарат приймає на первинну обмотку реальну напругу в мережі, а на вторинній зменшує значення стандартизованих і зрозумілих. Такі прилади зустрічаються у домашніх щитках, на комерційних чи промислових об’єктах, можна побачити їх у списках спеціалізованої електротехніки – такої, як кранове електрообладнання. Важливо не плутати його із трансформатором напруги.
Різновиди
Трансформатори струму призначені для різних завдань. Це перше, що потрібно розуміти при виборі.
- Захисний пристрій підключається до обладнання диференціального струму. Залежно від показників точності захисні апарати можуть бути вимірювання сили струму.
- Вимірювальні трансформатори призначені для отримання інформації про силу струму. Вони виконують роль проміжної ланки між мережею та вимірювальними приладами, якщо з’єднати їх безпосередньо з будь-якої причини неприйнятно. Основна спеціалізована вимога до таких трансформаторів — передавати дані в максимально неспотвореному вигляді, тобто присутність агрегату не повинна змінювати картину.
- Лабораторні. Специфіка полягає у високій точності обладнання та великій варіативності коефіцієнтів трансформації.
- Проміжні. Використовуються для вторинних ланцюгів, що дозволяють розділити струмові ланцюги.
Місце встановлення має значення. Ключове питання — трансформатор буде монтований у відкритий або закритий розподільний пристрій. Тобто, що знаходиться просто неба, в тому числі в підземному або висотному обладнанні, або в приміщенні в закритій коробці.
Також є різновиди за способом встановлення. Трансформатор може бути вбудований у комутатор або інше електрообладнання. У ряді ситуацій для збору показань оптимальний мобільний різновид. Для легкого монтажу в існуючу систему застосовується накладний пристрій, він не займає багато місця.
Є й інші нюанси — наприклад, кількість ступенів трансформації, кількість витків обмотки або самих обмоток, внутрішня та зовнішня конфігурація. Так, для простого вбудовування в щиток оптимальним є трансформатор модульний.
Головні технічні характеристики
Потужність слід вибирати з урахуванням реальної максимальної та мінімальної вхідної напруги. Вона вказується в документації на кожну модель, для розрахунку можна звіритися з довідковим матеріалом (табличні величини). Коефіцієнт трансформації — співвідношення результату та вихідного струму.
Найменше значення відповідає номінальному струму, брати з великим запасом не варто, оскільки це призводить до спотворень — трансформатор перетворює показники занадто малих величин.